The modern Olympic Games are an international sporting event held once every four years. The first summer games were held in 1896, with a winter competition added in 1924. This is a list of athletes who have been awarded medals. At this point, the list is not complete.
Name | Year | Medal | Event | Country | Other Names | |
Volodymyr Holubnychy | 1960 | gold | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Holubnychy | 1964 | bronze | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Holubnychy | 1968 | gold | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Holubnychy | 1972 | silver | 20 km walk | Soviet Union | (Vladimir, Stepanovych) | |
Volodymyr Raskatov | 1976 | bronze | swimming - 400 m freestyle | Soviet Union | | |
Volodymyr Raskatov | 1976 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Volodymyr Tkachenko | 1988 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | (Vladimir) | |
Voula Patoulidou | 1992 | gold | 100 m hurdles | Greece | (Paraskevi) | |
Vreni Schneider | 1988 | gold | alpine skiing | Switzerland | (Verena) | |
Vreni Schneider | 1994 | gold | alpine skiing | Switzerland | (Verena) | |
Vreni Schneider | 1994 | silver | alpine skiing | Switzerland | (Verena) | |
Vreni Schneider | 1994 | bronze | alpine skiing | Switzerland | (Verena) | |
Vsevolod Bobrov | 1956 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Mikhailovich) | |
Vukica Mitić | 1980 | bronze | basketball | Yugoslavia | | |
Vyacheslav Ivanenko | 1988 | gold | 50 km walk | Soviet Union | (Ivanovich) | |
Vyacheslav Khrynin | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Vyacheslav Kurennoy | 1956 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Vyacheslav Kurennoy | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | | |
Vyacheslav Lykho | 1992 | bronze | shot put | Unified Team | (Nikolayevich) | |
Vyacheslav Vedenin | 1968 | silver | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vyacheslav Vedenin | 1972 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vyacheslav Vedenin | 1972 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vyacheslav Vedenin | 1972 | bronze | cross-country skiing | Soviet Union | (Petrovitch) | |
Vytautas Briedis | 1968 | bronze | rowing | Soviet Union | | |
Wadeline Jonathas | 2020 | gold | 4x400 m relay | United States | | |
Lee Wai Sze | 2012 | bronze | cycling - track | Hong Kong | | |
Waldemar Blatskauskas | 1960 | bronze | basketball | Brazil | | |
Waldemar Cierpinski | 1976 | gold | marathon | East Germany | | |
Waldemar Cierpinski | 1980 | gold | marathon | East Germany | | |
Walden Martin | 1912 | bronze | cycling - road | United States | | |
Waldyr Boccardo | 1960 | bronze | basketball | Brazil | (Geraldo) | |
Walewska Oliveira | 2000 | bronze | volleyball | Brazil | | |
Walewska Oliveira | 2008 | gold | volleyball | Brazil | | |
Wallace Bryant | 1904 | bronze | archery - team round | United States | | |
Wallace de Souza | 2012 | silver | volleyball | Brazil | | |
Wallace Jones | 1948 | gold | basketball | United States | (Clayton) | |
Wally Halder | 1948 | gold | ice hockey | Canada | (Walter, Edwin) | |
Wally O'Connor | 1924 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | United States | (James, Wallace) | |
Wally O'Connor | 1924 | bronze | water polo | United States | (James, Wallace) | |
Wally O'Connor | 1932 | bronze | water polo | United States | (James, Wallace) | |
Wally Ris | 1948 | gold | swimming - 100 m freestyle | United States | (Walter, Stephen) | |
Wally Ris | 1948 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | United States | (Walter, Stephen) | |
Wally Wolf | 1948 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | United States | (Wallace, Perry) | |
Walt Bellamy | 1960 | gold | basketball | United States | (Walter, Jones) | |
Walt Davis | 1952 | gold | high jump | United States | (Walter, Francis) | |
Walt Hazzard | 1964 | gold | basketball | United States | (Mahdi, Walter, Raphael) | |
Walter Bathe | 1912 | gold | swimming - 200 m breaststroke | Germany | | |
Walter Bathe | 1912 | gold | swimming - 400 m breaststroke | Germany | | |
Walter Brack | 1904 | gold | swimming - 100 m backstroke | Germany | | |
Walter Brack | 1904 | silver | swimming - 400 m breaststroke | Germany | | |
Walter Davis | 1976 | gold | basketball | United States | (Paul) | |
Walter Dix | 2008 | bronze | 100 m | United States | | |
Walter Dix | 2008 | bronze | 200 m | United States | | |
Walter Herrmann | 2004 | gold | basketball | Argentina | | |
Walter Krüger | 1960 | silver | javelin throw | Unified Team of Germany | | |
Walter Kusch | 1976 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | West Germany | | |
Walter Laufer | 1928 | silver | swimming - 100 m backstroke | United States | | |
Walter Laufer | 1928 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | United States | | |
Walter Mahlendorf | 1960 | gold | 4x100 m relay | Unified Team of Germany | | |
Walter Harold Porter | 1924 | silver | 3000 m team | United Kingdom | | |
Walter Rangeley | 1928 | silver | 200 m | United Kingdom | | |
Walter Rangeley | 1924 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | | |
Walter Rangeley | 1928 | bronze | 4x100 m relay | United Kingdom | | |
Walter Spence | 1928 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Canada | | |
Walter B. Tewksbury | 1900 | silver | 100 m | United States | (John, Beardsley) | |
Walter B. Tewksbury | 1900 | gold | 200 m | United States | (John, Beardsley) | |
Walter B. Tewksbury | 1900 | bronze | 200 m hurdles | United States | (John, Beardsley) | |
Walter B. Tewksbury | 1900 | gold | 400 m hurdles | United States | (John, Beardsley) | |
Walter B. Tewksbury | 1900 | silver | 60 m | United States | (John, Beardsley) | |
Waltraud Dressel | 1912 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Germany | (Wally) | |
Wanda Jewell | 1984 | bronze | shooting | United States | (Rae) | |
Wang Qianyi | 2020 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Warren Cole | 1968 | gold | rowing | New Zealand | | |
Warren Kealoha | 1920 | gold | swimming - 100 m backstroke | United States | | |
Warren Kealoha | 1924 | gold | swimming - 100 m backstroke | United States | | |
Warren Morris | 1996 | bronze | baseball | United States | | |
Warren Weir | 2012 | bronze | 200 m | Jamaica | | |
Wasim Feroz | 1992 | bronze | field hockey | Pakistan | | |
Wayde van Niekerk | 2016 | gold | 400 m | South Africa | | |
Wayman Tisdale | 1984 | gold | basketball | United States | (Lawrence) | |
Wayne Collett | 1972 | silver | 400 m | United States | (Curtis) | |
Wayne Ferreira | 1992 | silver | tennis | South Africa | | |
Wayne Glasgow | 1952 | gold | basketball | United States | (Victor) | |
Wayne Moore | 1952 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | United States | (Richard) | |
Wayne Ough | 2004 | silver | baseball | Australia | | |
Yang Wei | 2000 | silver | badminton doubles | China | | |
Yang Wei | 2004 | gold | badminton doubles | China | | |
Chen Wei-chen | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Guo Weiyang | 2012 | gold | artistic gymnastics | China | | |
Guan Weizhen | 1992 | silver | badminton doubles | China | | |
Weldon Olson | 1956 | silver | ice hockey | United States | (Weldy, Howard) | |
Weldon Olson | 1960 | gold | ice hockey | United States | (Weldy, Howard) | |
Wélissa Gonzaga | 2008 | gold | volleyball | Brazil | | |
Wellington Burtnett | 1956 | silver | ice hockey | United States | (Parker) | |
Tong Wen | 2008 | gold | judo | China | | |
Tong Wen | 2012 | bronze | judo | China | | |
Chang Wen-chung | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Wendell Mottley | 1964 | silver | 400 m | Trinidad and Tobago | (Adrian) | |
Wendell Mottley | 1964 | bronze | 4x400 m relay | Trinidad and Tobago | (Adrian) | |
Wendy Boglioli | 1976 | bronze | swimming - 100 m butterfly | United States | (Lou, Lansbach) | |
Wendy Boglioli | 1976 | gold | swimming - 4x100 m freestyle relay | United States | (Lou, Lansbach) | |
Wendy Bruce | 1992 | bronze | artistic gymnastics | United States | | |
Wendy Cook-Hogg | 1976 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Canada | | |
Wendy Sly | 1984 | silver | 3000 m | United Kingdom | | |
Wendy Weinberg | 1976 | bronze | swimming - 800 m freestyle | United States | (Elizabeth) | |
Wendy Williams | 1988 | bronze | diving - platform | United States | (Lian) | |
Wendy Wyland | 1984 | bronze | diving - platform | United States | | |
Guo Wenjun | 2008 | gold | shooting | China | | |
Guo Wenjun | 2012 | gold | shooting | China | | |
Yang Wenjun | 2004 | gold | canoe sprint | China | | |
Yang Wenjun | 2008 | gold | canoe sprint | China | | |
He Wenna | 2008 | gold | trampoline | China | | |
He Wenna | 2012 | bronze | trampoline | China | | |
Huang Wen-po | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Li Wenquan | 2008 | bronze | archery - team | China | | |
Jiang Wenwen | 2008 | bronze | synchronized swimming - team | China | | |
Jiang Wenwen | 2012 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Zhang Wenxiu | 2008 | bronze | hammer throw | China | | |
Sun Wenyan | 2016 | silver | synchronized swimming - duet | China | | |
Sun Wenyan | 2020 | silver | synchronized swimming - duet | China | | |
Sun Wenyan | 2012 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Sun Wenyan | 2016 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Sun Wenyan | 2020 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Huang Wenyi | 2012 | silver | rowing | China | | |
Yang Wenyi | 1992 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | China | | |
Yang Wenyi | 1988 | silver | swimming - 50 m freestyle | China | | |
Yang Wenyi | 1992 | gold | swimming - 50 m freestyle | China | | |
Werner Camichel | 1972 | gold | bobsleigh | Switzerland | | |
Werner Günthör | 1988 | bronze | shot put | Switzerland | | |
Werner Lampe | 1972 | bronze | swimming - 200 m freestyle | West Germany | | |
Werner Lampe | 1972 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | West Germany | | |
Werner Lueg | 1952 | bronze | 1500 m | Germany | | |
Werner Obschernikat | 1984 | bronze | water polo | West Germany | | |
Wesley Coe Jr | 1904 | silver | shot put | United States | (William) | |
Whitney Hedgepeth | 1996 | silver | swimming - 100 m backstroke | United States | | |
Whitney Hedgepeth | 1996 | silver | swimming - 200 m backstroke | United States | | |
Whitney Hedgepeth | 1996 | gold | swimming - 4x100 m medley relay | United States | | |
Wieger Mensonides | 1960 | bronze | swimming - 200 m breaststroke | Netherlands | (Emile) | |
Wieke Dijkstra | 2008 | gold | field hockey | Netherlands | | |
Wiesław Gawłowski | 1976 | gold | volleyball | Poland | (Stanisław) | |
Wiesław Maniak | 1964 | silver | 4x100 m relay | Poland | (Jan) | |
Wietse van Alten | 2000 | bronze | archery - individual | Netherlands | | |
Wietske de Ruiter | 1996 | bronze | field hockey | Netherlands | (Annechien) | |
Wilberforce Eaves | 1908 | bronze | tennis | Great Britain | (Vaughan) | |
Wilbur Thompson | 1948 | gold | shot put | United States | (Marvin) | |
Wilfred Bungei | 2008 | gold | 800 m | Kenya | (Kipkemboi) | |
Wilfred Nichol | 1924 | silver | 4x100 m relay | United Kingdom | (William, Paulin, Peter) | |
Wilfred Pallot | 1908 | bronze | field hockey | United Kingdom | (James) | |
Wilfredo Peláez | 1952 | bronze | basketball | Uruguay | | |
Wilfried Hartung | 1972 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | East Germany | | |
Wilfried Huber | 1994 | gold | luge | Italy | | |
Wilhelm Leichum | 1936 | bronze | 4x100 m relay | Germany | | |
Wilhelm Lützow | 1912 | silver | swimming - 200 m breaststroke | Germany | (Willy) | |
Will Claye | 2012 | bronze | long jump | United States | | |
Will Claye | 2012 | silver | triple jump | United States | | |
Will Claye | 2016 | silver | triple jump | United States | | |
Will Crothers | 2012 | silver | rowing | Canada | | |
Will Lockwood | 2012 | silver | rowing | Australia | | |
Willard Schmidt | 1936 | gold | basketball | United States | (Theodore) | |
Willard Tibbetts | 1924 | bronze | 3000 m team | United States | (Lewis) | |
Wille Mäkelä | 2006 | silver | curling | Finland | | |
Willemien Aardenburg | 1988 | bronze | field hockey | Netherlands | | |
Willemien Jonetta Vaandrager | 1984 | bronze | rowing | Netherlands | (Wiljon) | |
Willemijn Duyster | 1996 | bronze | field hockey | Netherlands | (Margaretha) | |
Willi Hofmann | 1968 | bronze | bobsleigh | Switzerland | | |
Willi Holdorf | 1964 | gold | decathlon | Unified Team of Germany | | |
William Accambray | 2012 | gold | handball | France | | |
William Clark | 1904 | silver | archery - team round | United States | | |
William Coales | 1908 | gold | 3 mile team | United Kingdom | | |
William Henry Dean | 1920 | gold | water polo | United Kingdom | | |
William Dickey | 1904 | gold | diving - plunge for distance | United States | | |
William Dod | 1908 | gold | archery - York round | United Kingdom | | |
William Droegemueller | 1928 | silver | pole vault | United States | (Herbert) | |
William Foster | 1908 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | United Kingdom | | |
William Foster | 1912 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | United Kingdom | | |
William Fox-Pitt | 2004 | silver | equestrian | Great Britain | | |
William Fox-Pitt | 2008 | bronze | equestrian | Great Britain | | |
William Fox-Pitt | 2012 | silver | equestrian | Great Britain | | |
William Halpenny | 1912 | bronze | pole vault | Canada | | |
William Hamilton | 1908 | gold | medley relay | United States | (Red, Franklin) | |
William Herald | 1920 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Australia | | |
William Hogenson | 1904 | bronze | 100 m | United States | | |
William Hogenson | 1904 | bronze | 200 m | United States | | |
William Hogenson | 1904 | silver | 60 m | United States | | |
William Hoyt | 1896 | gold | pole vault | United States | (Welles) | |
William Merz | 1904 | bronze | triathlon | United States | | |
William Moore | 1912 | bronze | 3000 m team | United Kingdom | (Craig) | |
William Mutwol | 1992 | bronze | 3000 m steeplechase | Kenya | | |
William R. Orthwein | 1904 | bronze | swimming - 4x50 yard freestyle relay | United States | (Robert) | |
William Peacock | 1920 | gold | water polo | United Kingdom | | |
William Petersson | 1920 | bronze | 4x100 m relay | Sweden | (Reinhold, Eugen) | |
William Petersson | 1920 | gold | long jump | Sweden | (Reinhold, Eugen) | |
William Robinson | 1908 | silver | swimming - 200 m breaststroke | United Kingdom | (Walker) | |
William Satch | 2012 | bronze | rowing | Great Britain | (Spencer) | |
William Seagrove | 1920 | silver | 3000 m team | United Kingdom | (Raymond) | |
William Seagrove | 1924 | silver | 3000 m team | United Kingdom | (Raymond) | |
William Smith | 1952 | gold | freestyle wrestling | United States | | |
William Stevenson | 1924 | gold | 4x400 m relay | United States | (Edwards) | |
William Tanui | 1992 | gold | 800 m | Kenya | (Kiptarus) | |
William Thompson | 1904 | bronze | archery - American round | United States | (Henry) | |
William Thompson | 1904 | gold | archery - team round | United States | (Henry) | |
William Thompson | 1904 | bronze | archery - York round | United States | (Henry) | |
William Albert Yorzyk Jr. | 1956 | gold | swimming - 200 m butterfly | United States | | |
Willie Anderson | 1988 | bronze | basketball | United States | (William, Lloyd) | |
Willie Applegarth | 1912 | bronze | 200 m | United Kingdom | (William, Reuben) | |
Willie Applegarth | 1912 | gold | 4x100 m relay | United Kingdom | (William, Reuben) | |
Willie D. Davenport | 1968 | gold | 110 m hurdles | United States | (William) | |
Willie D. Davenport | 1976 | bronze | 110 m hurdles | United States | (William) | |
Willie May | 1960 | silver | 110 m hurdles | United States | (William, Lee) | |
Willie Steele | 1948 | gold | long jump | United States | (William, Samuel) | |
Willis A. Lee | 1920 | silver | shooting | United States | (Augustus) | |
Willis A. Lee | 1920 | gold | shooting | United States | (Augustus) | |
Willis A. Lee | 1920 | gold | shooting | United States | (Augustus) | |
Willis A. Lee | 1920 | gold | shooting | United States | (Augustus) | |
Willis A. Lee | 1920 | gold | shooting | United States | (Augustus) | |
Willis A. Lee | 1920 | gold | shooting | United States | (Augustus) | |
Willis A. Lee | 1920 | bronze | shooting | United States | (Augustus) | |
Willy den Ouden | 1932 | silver | swimming - 100 m freestyle | Netherlands | (Willemijntje) | |
Willy den Ouden | 1932 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Netherlands | (Willemijntje) | |
Willy den Ouden | 1936 | gold | swimming - 4x100 m freestyle relay | Netherlands | (Willemijntje) | |
Willy Gysi | 1936 | bronze | handball | Switzerland | | |
Willy Schärer | 1924 | silver | 1500 m | Switzerland | (Wilhelm) | |
Willye White | 1964 | silver | 4x100 m relay | United States | (Brown) | |
Willye White | 1956 | silver | long jump | United States | (Brown) | |
Wilma Rudolph | 1960 | gold | 100 m | United States | (Glodean) | |
Wilma Rudolph | 1960 | gold | 200 m | United States | (Glodean) | |
Wilma Rudolph | 1956 | bronze | 4x100 m relay | United States | (Glodean) | |
Wilma Rudolph | 1960 | gold | 4x100 m relay | United States | (Glodean) | |
Wilma van Hofwegen | 2000 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Netherlands | | |
Wilma van Velsen | 1980 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Netherlands | | |
Wilson Kipketer | 2000 | silver | 3000 m steeplechase | Kenya | (Boit) | |
Wilson Kipketer | 2000 | silver | 800 m | Denmark | (Kosgei) | |
Wilson Kipketer | 2004 | bronze | 800 m | Denmark | (Kosgei) | |
Wilson Kipsang Kiprotich | 2012 | bronze | marathon | Kenya | | |
Wilson Kiprugut | 1964 | bronze | 800 m | Kenya | (Arap, Chuma) | |
Wilson Kiprugut | 1968 | silver | 800 m | Kenya | (Arap, Chuma) | |
Wiltrud Urselmann | 1960 | silver | swimming - 200 m breaststroke | Unified Team of Germany | | |
Wim Ruska | 1972 | gold | judo | Netherlands | (Willem) | |
Wim Ruska | 1972 | gold | judo | Netherlands | (Willem) | |
Wim Slijkhuis | 1948 | bronze | 1500 m | Netherlands | (Willem, Frederik) | |
Wim Slijkhuis | 1948 | bronze | 5000 m | Netherlands | (Willem, Frederik) | |
Wim van der Voort | 1952 | silver | speed skating | Netherlands | (Willem) | |
Win Young | 1968 | bronze | diving - platform | United States | (Edwin, Frank) | |
Winnie van Weerdenburg | 1964 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Netherlands | (Wilhelmina) | |
Winthrop Graham | 1992 | silver | 400 m hurdles | Jamaica | | |
Winthrop Graham | 1988 | silver | 4x400 m relay | Jamaica | | |
Winthrop Palmer | 1932 | silver | ice hockey | United States | (Ding, Hale) | |
Wivan Pettersson | 1924 | bronze | swimming - 4x100 m freestyle relay | Sweden | | |
Wladimir Klitschko | 1996 | gold | boxing | Ukraine | (Vladimir, Volodymyr) | |
Władysław Komar | 1972 | gold | shot put | Poland | (Stefan) | |
Władysław Kozakiewicz | 1980 | gold | pole vault | Poland | | |
Wlamir Marques | 1960 | bronze | basketball | Brazil | | |
Wlamir Marques | 1964 | bronze | basketball | Brazil | | |
Włodzimierz Sadalski | 1976 | gold | volleyball | Poland | | |
Wojciech Bartnik | 1992 | bronze | boxing | Poland | | |
Wojciech Nowicki | 2016 | bronze | hammer throw | Poland | | |
Wojciech Nowicki | 2020 | gold | hammer throw | Poland | | |
Wolfgang Danne | 1968 | bronze | figure skating | Germany | | |
Wolfgang Hanisch | 1980 | bronze | javelin throw | East Germany | | |
Wolfgang Hoppe | 1984 | gold | bobsleigh | Germany | | |
Wolfgang Hoppe | 1984 | gold | bobsleigh | Germany | | |
Wolfgang Hoppe | 1988 | silver | bobsleigh | Germany | | |
Wolfgang Hoppe | 1988 | silver | bobsleigh | Germany | | |
Wolfgang Hoppe | 1992 | silver | bobsleigh | Germany | | |
Wolfgang Hoppe | 1994 | bronze | bobsleigh | Germany | | |
Wolfgang Linger | 2006 | gold | luge | Austria | | |
Wolfgang Linger | 2010 | gold | luge | Austria | | |
Wolfgang Linger | 2014 | silver | luge | Austria | | |
Wolfgang Nordwig | 1968 | bronze | pole vault | East Germany | | |
Wolfgang Nordwig | 1972 | gold | pole vault | East Germany | | |
Wolfgang Reinhardt | 1964 | silver | pole vault | Unified Team of Germany | | |
Wolfgang Schmidt | 1976 | silver | discus throw | East Germany | | |
Wolfram Fiedler | 1972 | bronze | luge | East Germany | | |
Wolfram Fiedler | 1972 | bronze | luge | East Germany | | |
Wolfram Waibel Jr. | 1996 | silver | shooting | Austria | | |
Wolfram Waibel Jr. | 1996 | bronze | shooting | Austria | | |
Wolrad Eberle | 1932 | bronze | decathlon | Germany | | |
Jang Won-sam | 2008 | gold | baseball | South Korea | | |
Jung Woo-young | 2012 | bronze | football | South Korea | | |
Kim Woo-jin | 2016 | gold | archery - team | South Korea | | |
Kim Woo-jin | 2020 | gold | archery - team | South Korea | | |
Won Woo-young | 2012 | gold | fencing | South Korea | | |
Wouter Jolie | 2012 | silver | field hockey | Netherlands | | |
Wu Zhiqiang | 2020 | bronze | 4x100 m relay | China | | |
Wyatt Allen | 2004 | gold | rowing | United States | | |
Wyatt Allen | 2008 | bronze | rowing | United States | | |
Wybo Veldman | 1972 | gold | rowing | New Zealand | | |
Wyndham Halswelle | 1908 | gold | 400 m | United Kingdom | | |
Wyomia Tyus | 1964 | gold | 100 m | United States | | |
Wyomia Tyus | 1968 | gold | 100 m | United States | | |
Wyomia Tyus | 1964 | silver | 4x100 m relay | United States | | |
Wyomia Tyus | 1968 | gold | 4x100 m relay | United States | | |
Xandó | 1984 | silver | volleyball | Brazil | (Mário) | |
Xaver Kurmann | 1968 | bronze | cycling - track | Switzerland | | |
Xaver Kurmann | 1972 | silver | cycling - track | Switzerland | | |
Xavier Barachet | 2012 | gold | handball | France | | |
Xenia Stad-de Jong | 1948 | gold | 4x100 m relay | Netherlands | | |
Xeno Müller | 1996 | gold | rowing | Switzerland | | |
Xeno Müller | 2000 | silver | rowing | Switzerland | | |
Luo Xi | 2008 | bronze | synchronized swimming - team | China | | |
Luo Xi | 2012 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Liu Xiang | 2004 | gold | 110 m hurdles | China | | |
Ma Xiangjun | 1992 | silver | archery - team | China | | |
Liu Xiaobo | 2012 | bronze | taekwondo | China | | |
Song Xiaobo | 1984 | bronze | basketball | China | | |
Wang Xiaohong | 1992 | silver | swimming - 200 m butterfly | China | | |
Zhang Xiaohuan | 2008 | bronze | synchronized swimming - team | China | | |
Chen Xiaojun | 2012 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Lü Xiaojun | 2012 | gold | weightlifting | China | | |
Huang Xiaomin | 1988 | silver | swimming - 200 m breaststroke | China | | |
Han Xiaopeng | 2006 | gold | freestyle skiing | China | | |
Li Xiaoqin | 1984 | bronze | basketball | China | | |
Li Xiaoxia | 2012 | gold | table tennis | China | | |
Li Xiaoxia | 2012 | gold | table tennis | China | | |
Li Xiaoxia | 2016 | silver | table tennis | China | | |
Li Xiaoxia | 2016 | gold | table tennis | China | | |
Dai Xiaoxiang | 2012 | bronze | archery - individual | China | | |
Wang Xiaozhu | 1992 | silver | archery - team | China | | |
Xie Zhenye | 2010 | gold | 4x100 m relay | China | | |
Ximena Restrepo Gaviria | 1992 | bronze | 400 m | Colombia | | |
Li Xin | 1992 | silver | basketball | China | | |
Wang Xin | 2008 | bronze | diving - platform | China | | |
Wang Xin | 2008 | gold | diving - synchronized platform | China | | |
Xie Xingfang | 2008 | silver | badminton singles | China | | |
Sui Xinmei | 1996 | silver | shot put | China | | |
Ji Xinpeng | 2000 | gold | badminton singles | China | | |
Guo Xinxin | 2010 | bronze | freestyle skiing | China | | |
Zheng Xiulin | 1992 | silver | basketball | China | | |
Lü Xiuzhi | 2012 | bronze | 20 km walk | China | | |
Lü Xiuzhi | 2016 | bronze | 20 km walk | China | | |
Li Xuanxu | 2012 | bronze | swimming | China | | |
Xia Xuanze | 2000 | bronze | badminton singles | China | | |
Han Xue | 1996 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | China | | |
Sang Xue | 2000 | gold | diving - synchronized platform | China | | |
Shen Xue | 2002 | bronze | figure skating | China | | |
Shen Xue | 2006 | bronze | figure skating | China | | |
Shen Xue | 2010 | gold | figure skating | China | | |
Huang Xuechen | 2012 | bronze | synchronized swimming - duet | China | | |
Huang Xuechen | 2016 | silver | synchronized swimming - duet | China | | |
Huang Xuechen | 2020 | silver | synchronized swimming - duet | China | | |
Huang Xuechen | 2008 | bronze | synchronized swimming - team | China | | |
Huang Xuechen | 2012 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Huang Xuechen | 2016 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Huang Xuechen | 2020 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Cong Xuedi | 1984 | bronze | basketball | China | | |
Cong Xuedi | 1992 | silver | basketball | China | | |
Luo Xuejuan | 2004 | gold | swimming - 100 m breaststroke | China | | |
Li Xuerui | 2012 | gold | badminton singles | China | | |
Li Xueying | 2012 | gold | weightlifting | China | | |
Yadier Pedroso | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Yaeko Yamazaki | 1972 | silver | volleyball | Japan | | |
Zhou Yafei | 2008 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | China | | |
Yaima Ortíz | 2004 | bronze | volleyball | Cuba | | |
Yamaguchi Falcão | 2012 | bronze | boxing | Brazil | | |
Zhu Yaming | 2020 | silver | triple jump | China | | |
Ba Yan | 1984 | bronze | basketball | China | | |
Chen Yan | 1996 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | China | | |
Wang Yan | 1996 | bronze | 10 km walk | China | | |
Yana Dementieva | 2012 | gold | rowing | Ukraine | | |
Yana Klochkova | 2000 | gold | swimming - 200 m medley | Ukraine | | |
Yana Klochkova | 2004 | gold | swimming - 200 m medley | Ukraine | | |
Yana Klochkova | 2000 | gold | swimming - 400 m medley | Ukraine | | |
Yana Klochkova | 2004 | gold | swimming - 400 m medley | Ukraine | | |
Yana Klochkova | 2000 | silver | swimming - 800 m freestyle | Ukraine | | |
Yana Romanova | 2014 | silver | biathlon | Russia | (Sergeyevna) | |
Yana Shemyakina | 2012 | gold | fencing | Ukraine | | |
Yandro Quintana | 2004 | gold | wrestling | Cuba | | |
Yane Marques | 2012 | bronze | modern pentathlon | Brazil | | |
Yanet Bermoy | 2008 | silver | judo | Cuba | | |
Yanet Bermoy | 2012 | silver | judo | Cuba | | |
Lin Yanfen | 1992 | bronze | badminton doubles | China | | |
Li Yanfeng | 2012 | silver | discus throw | China | | |
Sun Yang | 2012 | silver | swimming | China | | |
Sun Yang | 2012 | gold | swimming | China | | |
Sun Yang | 2012 | gold | swimming | China | | |
Sun Yang | 2012 | bronze | swimming | China | | |
Yu Yang | 2008 | gold | badminton doubles | China | | |
Yu Yang | 2008 | bronze | badminton mixed doubles | China | | |
Zhou Yang | 2010 | gold | speed skating | China | | |
Zhou Yang | 2010 | gold | speed skating | China | | |
Zhou Yang | 2014 | gold | speed skating | China | | |
Park Yang-gae | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Ma Yanhong | 1984 | bronze | gymnastics | China | | |
Ma Yanhong | 1984 | gold | gymnastics | China | | |
Yanina Karolchyk-Pravalinskaya | 2000 | gold | shot put | Belarus | (Janina) | |
Xu Yanmei | 1988 | gold | diving - platform | China | | |
Yann Bonato | 2000 | silver | basketball | France | | |
Yannick Agnel | 2012 | silver | swimming | France | | |
Yannick Agnel | 2012 | gold | swimming | France | | |
Yannick Agnel | 2012 | gold | swimming | France | | |
Xiao Yanning | 2020 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Chen Yanqing | 2004 | gold | weightlifting | China | | |
Chen Yanqing | 2008 | gold | weightlifting | China | | |
Zhang Yanquan | 2012 | gold | diving | China | | |
Xu Yanwei | 2004 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | China | | |
Yarelys Barrios | 2008 | silver | discus throw | Cuba | | |
Yargelis Savigne | 2008 | bronze | triple jump | Cuba | | |
Yarisley Silva | 2012 | silver | pole vault | Cuba | | |
Yaroslav Rybakov | 2008 | bronze | high jump | Russia | (Vladimirovich) | |
Yaroslava Mahuchikh | 2020 | bronze | high jump | Ukraine | (Oleksiyivna) | |
Yaroslava Pavlovich | 1996 | bronze | rowing | Belarus | | |
Yasemin Smit | 2008 | gold | water polo | Netherlands | | |
Yasmani Copello | 2016 | bronze | 400 m hurdles | Turkey | | |
Yasniel Toledo | 2012 | bronze | boxing | Cuba | | |
Yasser Gómez | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Yasuaki Mitsumori | 1968 | silver | volleyball | Japan | | |
Yasuhiro Sato | 1992 | bronze | baseball | Japan | | |
Yasuji Miyazaki | 1932 | gold | swimming - 100 m freestyle | Japan | | |
Yasuji Miyazaki | 1932 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | Japan | | |
Yasuko Tajima | 2000 | silver | swimming - 400 m medley | Japan | | |
Yasunori Takami | 1992 | bronze | baseball | Japan | | |
Yasutaka Sato | 1964 | bronze | volleyball | Japan | | |
Yasuyuki Saigo | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Tan Ya-ting | 2016 | bronze | archery - team | Taiwan | | |
Zhang Yawen | 2008 | bronze | badminton doubles | China | | |
Chang Yaw-teing | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Sun Ye | 2008 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | China | | |
Yefim Chulak | 1972 | bronze | volleyball | Soviet Union | (Aronovich) | |
Yefim Chulak | 1976 | silver | volleyball | Soviet Union | (Aronovich) | |
Yegor Podomatsky | 2002 | bronze | ice hockey | Russia | (Gennadievich) | |
Yekaterina Gamova | 2000 | silver | volleyball | Russia | | |
Yekaterina Gamova | 2004 | silver | volleyball | Russia | | |
Yekaterina Lisina | 2008 | bronze | basketball | Russia | | |
Yekaterina Lobysheva | 2006 | bronze | speed skating | Russia | (Alexandrovna) | |
Yekaterina Lobysheva | 2014 | bronze | speed skating | Russia | (Alexandrovna) | |
Yekaterina Shikhova | 2014 | bronze | speed skating | Russia | (Vladimirovna) | |
Yekaterina Volkova | 2008 | bronze | 3000 m steeplechase | Russia | (Ekaterina) | |
Yelena Antonova | 2000 | gold | synchronized swimming - team | Russia | | |
Yelena Dendeberova | 1988 | silver | swimming - 200 m medley | Soviet Union | (Elena) | |
Yelena Gorchakova | 1952 | bronze | javelin throw | Soviet Union | | |
Yelena Gorchakova | 1964 | bronze | javelin throw | Soviet Union | | |
Yelena Isinbayeva | 2004 | gold | pole vault | Russia | (Gadzhievna) | |
Yelena Isinbayeva | 2008 | gold | pole vault | Russia | (Gadzhievna) | |
Yelena Isinbayeva | 2012 | bronze | pole vault | Russia | (Gadzhievna) | |
Yelena Khudashova | 1992 | gold | basketball | Unified Team | | |
Yelena Kruglova | 1980 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | (Elena) | |
Yelena Miroshina | 1992 | silver | diving - platform | Unified Team | (Elena) | |
Yelena Nikolayeva | 1992 | silver | 10 km walk | Unified Team | | |
Yelena Nikolayeva | 1996 | gold | 10 km walk | Russia | | |
Yelena Ovchinnikova | 2008 | gold | synchronized swimming - team | Russia | | |
Yelena Prokhorova | 2000 | silver | heptathlon | Russia | | |
Yelena Romanova | 1992 | gold | 3000 m | Unified Team | (Elena) | |
Yelena Rudkovskaya | 1992 | gold | swimming - 100 m breaststroke | Unified Team | (Elena) | |
Yelena Rudkovskaya | 1992 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Unified Team | (Elena) | |
Yelena Ruzina | 1992 | gold | 4x400 m relay | Unified Team | (Ivanovna) | |
Yelena Shubina | 1992 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Unified Team | (Elena) | |
Yelena Shushunova | 1988 | silver | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shushunova | 1988 | gold | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shushunova | 1988 | gold | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shushunova | 1988 | bronze | artistic gymnastics | Soviet Union | | |
Yelena Shvaybovich | 1992 | gold | basketball | Unified Team | | |
Yelena Slesarenko | 2004 | gold | high jump | Russia | (Vladimirovna) | |
Yelena Sokolova | 2012 | silver | long jump | Russia | (Aleksandrovna) | |
Yelena Soya | 2000 | gold | synchronized swimming - team | Russia | | |
Yelena Yelesina | 2000 | gold | high jump | Russia | (Borisovna) | |
Yelena Zhupiyeva-Vyazova | 1988 | bronze | 10000 m | Soviet Union | (Olena) | |
Yelizaveta Bagryantseva | 1952 | silver | discus throw | Soviet Union | (Petrovna) | |
Yelizaveta Kozhevnikova | 1992 | silver | freestyle skiing | Unified Team | (Elizaveta) | |
Yelizaveta Kozhevnikova | 1994 | bronze | freestyle skiing | Russia | (Elizaveta) | |
Yelyzaveta Bryzhina | 2012 | bronze | 4x100 m relay | Ukraine | (Viktorivna) | |
Yelyzaveta Yakhno | 2020 | bronze | synchronized swimming - team | Ukraine | | |
Jong Yeu-jeng | 1992 | silver | baseball | Taiwan | | |
Yevdokiya Mekshilo | 1964 | silver | cross-country skiing | Soviet Union | (Panteleyevna) | |
Yevdokiya Mekshilo | 1964 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Panteleyevna) | |
Yevgeni Babich | 1956 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Makarovich) | |
Yevgeniy Gavrilenko | 1976 | bronze | 400 m hurdles | Soviet Union | (Yevgeni, Mikhailovich) | |
Yevgeniy Grishin | 1980 | gold | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Grishin | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Ivchenko | 1980 | bronze | 50 km walk | Soviet Union | (Evgeni) | |
Yevgeniy Maskinskov | 1956 | silver | 50 km walk | Soviet Union | (Yevgeni, Yevgeny) | |
Yevgeniy Mironov | 1976 | silver | shot put | Soviet Union | (Yevgeni, Vasilyevich) | |
Yevgeniy Saltsyn | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Seredin | 1980 | silver | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Sharonov | 1980 | gold | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Sharonov | 1988 | bronze | water polo | Soviet Union | (Yevgeny) | |
Yevgeniy Sharonov | 1992 | bronze | water polo | Unified Team | (Yevgeny) | |
Yevgeniya Kanayeva | 2008 | gold | rhythmic gymnastics | Russia | (Evgenia) | |
Yevgeniya Kanayeva | 2012 | gold | rhythmic gymnastics | Russia | (Evgenia) | |
Yevgeniya Kolodko | 2012 | silver | shot put | Russia | (Nikolayevna) | |
Yevgeniya Medvedeva | 2006 | gold | cross-country skiing | Russia | (Vladimirovna) | |
Yevgeniya Medvedeva | 2006 | bronze | cross-country skiing | Russia | (Vladimirovna) | |
Yevgeniya Polyakova | 2008 | gold | 4x100 m relay | Russia | (Evgeniya) | |
Yevgeny Korotyshkin | 2012 | silver | swimming | Russia | | |
Yevgeny Lagunov | 2012 | bronze | swimming | Russia | (Yevgeniy) | |
Yevgeny Lagunov | 2008 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Russia | (Yevgeniy) | |
Yevgeny Lukyanenko | 2008 | silver | pole vault | Russia | (Yevgeniy, Yuryevich) | |
Yevgeny Sadovyi | 1992 | gold | swimming - 200 m freestyle | Unified Team | | |
Yevgeny Sadovyi | 1992 | gold | swimming - 400 m freestyle | Unified Team | | |
Yevgeny Sadovyi | 1992 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | Unified Team | | |
Yevhen Arzhanov | 1972 | silver | 800 m | Soviet Union | (Oleksandrovych) | |
Yevhen Lapinsky | 1968 | gold | volleyball | Soviet Union | (Yevgeny, Valentinovich) | |
Yevhen Lapinsky | 1972 | bronze | volleyball | Soviet Union | (Yevgeny, Valentinovich) | |
Yevheniya Tovstohan | 1988 | bronze | handball | Soviet Union | | |
Tang Yi | 2012 | bronze | swimming | China | | |
Chen Yibing | 2008 | gold | artistic gymnastics | China | | |
Chen Yibing | 2008 | gold | artistic gymnastics | China | | |
Chen Yibing | 2012 | silver | artistic gymnastics | China | | |
Chen Yibing | 2012 | gold | artistic gymnastics | China | | |
Wang Yihan | 2012 | silver | badminton singles | China | | |
Wei Yili | 2008 | bronze | badminton doubles | China | | |
Fan Yilin | 2016 | bronze | gymnastics | China | | |
Yin Chengxin | 2016 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Yin Chengxin | 2020 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Chen Ying | 2008 | gold | shooting | China | | |
Chen Ying | 2012 | silver | shooting | China | | |
He Ying | 1996 | silver | archery - individual | China | | |
He Ying | 2004 | silver | archery - team | China | | |
Lu Ying | 2012 | silver | swimming | China | | |
Shan Ying | 1996 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | China | | |
Shan Ying | 1996 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | China | | |
Zhu Yingwen | 2004 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | China | | |
Bao Yingying | 2008 | silver | fencing | China | | |
Zhang Yining | 2004 | gold | table tennis | China | | |
Zhang Yining | 2004 | gold | table tennis | China | | |
Zhang Yining | 2008 | gold | table tennis | China | | |
Zhang Yining | 2008 | gold | table tennis | China | | |
Yipsi Moreno | 2004 | silver | hammer throw | Cuba | | |
Yipsi Moreno | 2008 | silver | hammer throw | Cuba | | |
Wu Yiwen | 2012 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Qin Yiyuan | 1996 | bronze | badminton doubles | China | | |
Qin Yiyuan | 2000 | bronze | badminton doubles | China | | |
Ylva Lindberg | 2002 | bronze | ice hockey | Sweden | | |
Ylva Lindberg | 2006 | silver | ice hockey | Sweden | | |
Yngvar Bryn | 1920 | silver | figure skating | Norway | | |
Yoandry Urgellés | 2004 | gold | baseball | Cuba | | |
Yoandry Urgellés | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Yobal Dueñas | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Yoel García Luis | 2000 | silver | triple jump | Cuba | | |
Yoelbi Quesada Fernández | 1996 | bronze | triple jump | Cuba | (Luis) | |
Yogeshwar Dutt | 2012 | bronze | wrestling | India | | |
Yohan Blake | 2012 | silver | 100 m | Jamaica | | |
Yohan Blake | 2012 | silver | 200 m | Jamaica | | |
Yohan Blake | 2012 | gold | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Yohan Blake | 2016 | gold | 4x100 m relay | Jamaica | | |
Yoko Isoda | 2000 | silver | synchronized swimming - team | Japan | | |
Yoko Yoneda | 2000 | silver | synchronized swimming - team | Japan | | |
Yoko Yoneda | 2004 | silver | synchronized swimming - team | Japan | | |
Yoko Zetterlund | 1992 | bronze | volleyball | United States | (Karin) | |
Yolanda Griffith | 2000 | gold | basketball | United States | (Evette) | |
Yolanda Griffith | 2004 | gold | basketball | United States | (Evette) | |
Yolane Kukla | 2012 | gold | swimming | Australia | (Nicole) | |
Zhuang Yong | 1988 | silver | swimming - 100 m freestyle | China | | |
Zhuang Yong | 1992 | gold | swimming - 100 m freestyle | China | | |
Zhuang Yong | 1992 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | China | | |
Zhuang Yong | 1992 | silver | swimming - 50 m freestyle | China | | |
Li Yongbo | 1992 | bronze | badminton doubles | China | | |
Lee Yong-dae | 2012 | bronze | badminton doubles | South Korea | | |
Lee Yong-dae | 2008 | gold | badminton mixed doubles | South Korea | | |
Jang Yong-ho | 1996 | silver | archery - team | South Korea | | |
Jang Yong-ho | 2000 | gold | archery - team | South Korea | | |
Jang Yong-ho | 2004 | gold | archery - team | South Korea | | |
Lee Yong-kyu | 2008 | gold | baseball | South Korea | | |
Tang Yongshu | 1996 | bronze | badminton doubles | China | | |
Yoo Yong-sung | 2000 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Yoo Yong-sung | 2004 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Yordanka Blagoeva | 1972 | silver | high jump | Bulgaria | | |
Yordanka Blagoeva | 1976 | bronze | high jump | Bulgaria | | |
Yordanka Donkova | 1988 | gold | 100 m hurdles | Bulgaria | (Lyubchova) | |
Yordanka Donkova | 1992 | bronze | 100 m hurdles | Bulgaria | (Lyubchova) | |
Yorelvis Charles | 2004 | gold | baseball | Cuba | | |
Yoshi Oyakawa | 1952 | gold | swimming - 100 m backstroke | United States | (Yoshinobu) | |
Yoshie Takeshita | 2012 | bronze | volleyball | Japan | | |
Yoshie Ueno | 2012 | bronze | judo | Japan | | |
Yoshihide Fukao | 1972 | gold | volleyball | Japan | | |
Yoshihide Kiryū | 2016 | silver | 4x100 m relay | Japan | | |
Yoshihiko Osaki | 1960 | silver | swimming - 200 m breaststroke | Japan | | |
Yoshihiko Osaki | 1960 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Japan | | |
Yoshihiro Hamaguchi | 1952 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Japan | | |
Yoshihiro Okumura | 2004 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Japan | | |
Yoshiko Matsumura | 1964 | gold | volleyball | Japan | | |
Yoshinobu Takahashi | 2004 | bronze | baseball | Japan | | |
Yoshitomo Tani | 1996 | silver | baseball | Japan | | |
Yoshitomo Tani | 2004 | bronze | baseball | Japan | | |
Yoshiyuki Tsuruta | 1928 | gold | swimming - 200 m breaststroke | Japan | | |
Yoshiyuki Tsuruta | 1932 | gold | swimming - 200 m breaststroke | Japan | | |
Gil Young-ah | 1992 | bronze | badminton doubles | South Korea | | |
Gil Young-ah | 1996 | silver | badminton doubles | South Korea | | |
Gil Young-ah | 1996 | gold | badminton mixed doubles | South Korea | | |
Hwang Young-cho | 1992 | gold | marathon | South Korea | | |
Kim Young-gwon | 2012 | bronze | football | South Korea | | |
Kim Young-hee | 1984 | silver | basketball | South Korea | | |
Ko Young-min | 2008 | gold | baseball | South Korea | | |
Choi Young-rae | 2012 | silver | shooting | South Korea | | |
Yun Young-sook | 1988 | bronze | archery - individual | South Korea | | |
Yun Young-sook | 1988 | gold | archery - team | South Korea | | |
Cho Youn-jeong | 1992 | gold | archery - individual | South Korea | | |
Cho Youn-jeong | 1992 | gold | archery - team | South Korea | | |
Yovany Aragón | 2000 | silver | baseball | Cuba | | |
Yrjö Hietanen | 1952 | gold | canoe sprint | Finland | | |
Yrjö Hietanen | 1952 | gold | canoe sprint | Finland | | |
Yrjö Nikkanen | 1936 | silver | javelin throw | Finland | (Jouko) | |
Feng Yu | 2020 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Yang Yu | 2004 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | China | | |
Yang Yu | 2008 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | China | | |
Cao Yuan | 2012 | gold | diving | China | | |
Deng Yu-cheng | 2020 | silver | archery - team | Taiwan | | |
Guo Yue | 2004 | bronze | table tennis | China | | |
Guo Yue | 2008 | gold | table tennis | China | | |
Guo Yue | 2008 | bronze | table tennis | China | | |
Guo Yue | 2012 | gold | table tennis | China | | |
Lin Yue | 2008 | gold | diving - synchronized platform | China | | |
Chen Yuefang | 1984 | bronze | basketball | China | | |
Wang Yuegu | 2008 | silver | table tennis | Singapore | | |
Wang Yuegu | 2012 | bronze | table tennis | Singapore | | |
Chen Yueling | 1992 | gold | 10 km walk | China | | |
Zhang Yueqin | 1984 | bronze | basketball | China | | |
Sun Yujie | 2012 | gold | fencing | China | | |
Sun Yujie | 2012 | bronze | fencing | China | | |
Yuka Kato | 2012 | bronze | swimming | Japan | | |
Yukari Kinga | 2012 | silver | football | Japan | | |
Yuki Kawata | 2020 | bronze | archery - team | Japan | | |
Yūki Ōgimi | 2012 | silver | football | Japan | | |
Yuki Ota | 2008 | silver | fencing | Japan | | |
Yuki Ota | 2012 | silver | fencing | Japan | | |
Yukiaki Okabe | 1964 | bronze | swimming - 4x200 m freestyle relay | Japan | | |
Yukiko Ebata | 2012 | bronze | volleyball | Japan | | |
Yukiko Inui | 2016 | bronze | synchronized swimming - duet | Japan | | |
Yukiko Inui | 2016 | bronze | synchronized swimming - team | Japan | | |
Yukiyo Kojima | 1968 | silver | volleyball | Japan | | |
Yuko Arakida | 1976 | gold | volleyball | Japan | | |
Yuko Arimori | 1992 | silver | marathon | Japan | | |
Yuko Arimori | 1996 | bronze | marathon | Japan | | |
Yuko Nakanishi | 2004 | bronze | swimming - 200 m butterfly | Japan | | |
Yūko Sano | 2012 | bronze | volleyball | Japan | | |
Yuko Yoneda | 2000 | silver | synchronized swimming - team | Japan | | |
Yulia Koltunova | 2004 | silver | diving - synchronized platform | Russia | | |
Yulia Lipnitskaya | 2014 | gold | figure skating | Russia | (Vyacheslavovna) | |
Yulia Nestsiarenka | 2004 | gold | 100 m | Belarus | (Yuliya) | |
Yulieski Gourriel | 2004 | gold | baseball | Cuba | | |
Yulieski Gourriel | 2008 | silver | baseball | Cuba | | |
Yulimar Rojas | 2016 | silver | triple jump | Venezuela | (Yolimar) | |
Yulimar Rojas | 2020 | gold | triple jump | Venezuela | (Yolimar) | |
Yuliya Bogdanova | 1980 | bronze | swimming - 200 m breaststroke | Soviet Union | | |
Yuliya Chermoshanskaya | 2008 | gold | 4x100 m relay | Russia | | |
Yuliya Gushchina | 2008 | gold | 4x100 m relay | Russia | (Aleksandrovna) | |
Yuliya Gushchina | 2008 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Aleksandrovna) | |
Yuliya Gushchina | 2012 | silver | 4x400 m relay | Russia | (Aleksandrovna) | |
Yuliya Kalina | 2012 | bronze | weightlifting | Ukraine | | |
Yuliya Pakhalina | 2004 | bronze | diving - springboard | Russia | | |
Yuliya Pakhalina | 2008 | silver | diving - springboard | Russia | | |
Yuliya Pakhalina | 2000 | gold | diving - synchronized springboard | Russia | | |
Yuliya Pakhalina | 2004 | silver | diving - synchronized springboard | Russia | | |
Yuliya Pakhalina | 2008 | silver | diving - synchronized springboard | Russia | | |
Yuliya Petrova | 2000 | bronze | water polo | Russia | | |
Yuliya Ratkeviç | 2012 | bronze | wrestling | Azerbaijan | | |
Yuliya Skokova | 2014 | bronze | speed skating | Russia | (Igorevna) | |
Yuliya Sotnikova | 2000 | bronze | 4x400 m relay | Russia | (Vladimirovna) | |
Yuliya Tabakova | 2004 | silver | 4x100 m relay | Russia | (Gennadiyevna) | |
Yuliya Vasilyeva | 2000 | gold | synchronized swimming - team | Russia | | |
Yuliya Yefimova | 2012 | bronze | swimming | Russia | | |
Yuliya Zaripova | 2012 | gold | 3000 m steeplechase | Russia | (Mikhailovna) | |
Yumi Maruyama | 1984 | bronze | volleyball | Japan | | |
Yumiko Shige | 1996 | silver | sailing | Japan | | |
Yumileidi Cumbá | 2004 | gold | shot put | Cuba | | |
Yumilka Ruíz | 1996 | gold | volleyball | Cuba | (Daysi) | |
Yumilka Ruíz | 2000 | gold | volleyball | Cuba | (Daysi) | |
Yumilka Ruíz | 2004 | bronze | volleyball | Cuba | (Daysi) | |
Cai Yun | 2008 | silver | badminton doubles | China | | |
Cai Yun | 2012 | gold | badminton doubles | China | | |
Hao Yun | 2012 | bronze | swimming | China | | |
Nian Yun | 1996 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | China | | |
Kim Yuna | 2010 | gold | figure skating | South Korea | | |
Kim Yuna | 2014 | silver | figure skating | South Korea | | |
Yunaika Crawford | 2004 | bronze | hammer throw | Cuba | | |
Om Yun-chol | 2012 | gold | weightlifting | North Korea | | |
Zhao Yunlei | 2012 | gold | badminton doubles | China | | |
Zhao Yunlei | 2012 | gold | badminton mixed doubles | China | | |
Zhao Yunlei | 2016 | bronze | badminton mixed doubles | China | | |
Li Yunqi | 2012 | bronze | swimming | China | | |
Qu Yunxia | 1992 | bronze | 1500 m | China | | |
Yuri Alvear | 2012 | bronze | judo | Colombia | | |
Yuri Bashkatov | 1988 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Soviet Union | | |
Yuri Bashkatov | 1992 | silver | swimming - 4x100 m freestyle relay | Unified Team | | |
Yuri Gromak | 1968 | bronze | swimming - 4x100 m medley relay | Soviet Union | (Yuriy) | |
Yuri Korneev | 1960 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Korneev | 1964 | silver | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Selikhov | 1968 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Yuri Yatsev | 2000 | silver | water polo | Russia | (Yuriy) | |
Yuriko Handa | 1964 | gold | volleyball | Japan | | |
Yuriorkis Gamboa | 2004 | gold | boxing | Cuba | | |
Yurisleidy Lupetey | 2004 | bronze | judo | Cuba | | |
Yuriy Bilonoh | 2004 | gold | shot put | Ukraine | | |
Yuriy Borzakovskiy | 2004 | gold | 800 m | Russia | (Mikhailovich) | |
Yuriy Cheban | 2008 | bronze | canoe sprint | Ukraine | | |
Yuriy Cheban | 2012 | gold | canoe sprint | Ukraine | | |
Yuriy Grigorovsky | 1960 | silver | water polo | Soviet Union | (Yury) | |
Yuriy Grigorovsky | 1968 | silver | water polo | Soviet Union | (Yury) | |
Yuriy Konovalov | 1956 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Yuri, Semyonovich) | |
Yuriy Konovalov | 1960 | silver | 4x100 m relay | Soviet Union | (Yuri, Semyonovich) | |
Yuriy Kunakov | 2008 | silver | diving - synchronized springboard | Russia | | |
Yuriy Kutsenko | 1980 | silver | decathlon | Soviet Union | (Mikhaylovich) | |
Yuriy Lituyev | 1952 | silver | 400 m hurdles | Soviet Union | (Yuri, Nikolaevich) | |
Yuriy Ozerov | 1952 | silver | basketball | Soviet Union | (Yuri) | |
Yuriy Ozerov | 1956 | silver | basketball | Soviet Union | (Yuri) | |
Yuriy Sedykh | 1976 | gold | hammer throw | Soviet Union | (Georgiyevich) | |
Yuriy Sedykh | 1980 | gold | hammer throw | Soviet Union | (Georgiyevich) | |
Yuriy Sedykh | 1988 | silver | hammer throw | Soviet Union | (Georgiyevich) | |
Yuriy Shlyapin | 1956 | bronze | water polo | Soviet Union | (Yury) | |
Yury Berezhko | 2008 | bronze | volleyball | Russia | | |
Yury Berezhko | 2012 | gold | volleyball | Russia | | |
Yury Mukhin | 1992 | gold | swimming - 4x200 m freestyle relay | Unified Team | (Yuriy) | |
Yury Postrigay | 2012 | gold | canoe sprint | Russia | | |
Yury Tyukalov | 1952 | gold | rowing | Soviet Union | | |
Yury Tyukalov | 1956 | gold | rowing | Soviet Union | | |
Yury Tyukalov | 1960 | silver | rowing | Soviet Union | | |
Yusuke Tanaka | 2012 | silver | artistic gymnastics | Japan | | |
Yutaka Demachi | 1964 | bronze | volleyball | Japan | | |
Fang Yuting | 2012 | silver | archery | China | | |
Luo Yutong | 2012 | gold | diving | China | | |
Yūya Andō | 2004 | bronze | baseball | Japan | | |
Hou Yuzhuo | 2012 | silver | taekwondo | China | | |
Yūzo Nakamura | 1964 | bronze | volleyball | Japan | | |
Yūzo Nakamura | 1972 | gold | volleyball | Japan | | |
Yuzuru Hanyu | 2014 | gold | figure skating | Japan | | |
Yvan Quénin | 1948 | silver | basketball | France | | |
Yvette Higgins | 2000 | gold | water polo | Australia | | |
Yvette Williams | 1952 | gold | long jump | New Zealand | (Winefred) | |
Yvonne Murray | 1988 | bronze | 3000 m | United Kingdom | | |
Yvonne van Gennip | 1988 | gold | speed skating | Netherlands | | |
Yvonne van Gennip | 1988 | gold | speed skating | Netherlands | | |
Yvonne van Gennip | 1988 | gold | speed skating | Netherlands | | |
Zac Purchase | 2008 | gold | rowing | Great Britain | (Zachary, Jake, Nicholas) | |
Zac Purchase | 2012 | silver | rowing | Great Britain | (Zachary, Jake, Nicholas) | |
Zac Zorn | 1968 | gold | swimming - 4x100 m freestyle relay | United States | (Zachary) | |
Zach Garrett | 2016 | silver | archery - team | United States | | |
Žan Košir | 2014 | silver | snowboarding | Slovenia | | |
Žan Košir | 2014 | bronze | snowboarding | Slovenia | | |
Žan Tabak | 1992 | silver | basketball | Croatia | | |
Žana Lelas | 1988 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zara Phillips | 2012 | silver | equestrian | Great Britain | (Anne, Elizabeth) | |
Žarko Paspalj | 1988 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Žarko Paspalj | 1996 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Žarko Varajić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zaur Kuramagomedov | 2012 | bronze | Greco-Roman wrestling | Russia | | |
Zbigniew Bródka | 2014 | gold | speed skating | Poland | | |
Zbigniew Bródka | 2014 | bronze | speed skating | Poland | | |
Zbigniew Jaremski | 1976 | silver | 4x400 m relay | Poland | | |
Zdeněk Jarkovský | 1948 | silver | ice hockey | Czechoslovakia | | |
Zdenko Zorko | 1972 | gold | handball | Yugoslavia | | |
Zdeslav Vrdoljak | 1996 | silver | water polo | Croatia | | |
Zdravka Yordanova | 1976 | gold | rowing | Bulgaria | | |
Zdravko Hebel | 1968 | gold | water polo | Yugoslavia | | |
Zdravko Ježić | 1952 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zdravko Ježić | 1956 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zdravko Kovačić | 1952 | silver | water polo | Yugoslavia | (Ćiro) | |
Zdravko Kovačić | 1956 | silver | water polo | Yugoslavia | (Ćiro) | |
Zdravko Radulović | 1988 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zdravko Zovko | 1984 | gold | handball | Yugoslavia | | |
Zdzisław Krzyszkowiak | 1960 | gold | 3000 m steeplechase | Poland | (Ludwik) | |
Zebiniso Rustamova | 1976 | bronze | archery - individual | Soviet Union | | |
Cai Zelin | 2016 | silver | 20 km walk | China | | |
Željko Jerkov | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Željko Jerkov | 1980 | gold | basketball | Yugoslavia | | |
Željko Obradović | 1988 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Željko Rebrača | 1996 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zeng Zhen | 2016 | silver | synchronized swimming - team | China | | |
Zenny de Azevedo | 1948 | bronze | basketball | Brazil | (Algodão) | |
Zenny de Azevedo | 1960 | bronze | basketball | Brazil | (Algodão) | |
Zenon Bortkevich | 1964 | bronze | water polo | Soviet Union | | |
Zenon Licznerski | 1980 | silver | 4x100 m relay | Poland | | |
Zersenay Tadese | 2004 | bronze | 10000 m | Eritrea | | |
Ye Zhaoying | 2000 | bronze | badminton singles | China | | |
Feng Zhe | 2012 | gold | artistic gymnastics | China | | |
Feng Zhe | 2012 | gold | artistic gymnastics | China | | |
Wang Zhen | 2012 | bronze | 20 km walk | China | | |
Wang Zhen | 2016 | gold | 20 km walk | China | | |
Gong Zhichao | 2000 | gold | badminton singles | China | | |
Huang Zhihong | 1992 | silver | shot put | China | | |
Wang Zhiwei | 2012 | bronze | shooting | China | | |
Lü Zhiwu | 2012 | bronze | swimming | China | | |
Liu Zhongqing | 2010 | bronze | freestyle skiing | China | | |
Cao Zhongrong | 2012 | silver | modern pentathlon | China | | |
Yu Zhuocheng | 1996 | silver | diving - springboard | China | | |
He Zi | 2012 | silver | diving | China | | |
He Zi | 2012 | gold | diving | China | | |
Zibane Ngozi | 2020 | bronze | 4x400 m relay | Botswana | | |
Liu Zige | 2008 | gold | swimming - 200 m butterfly | China | | |
Zigmas Jukna | 1960 | silver | rowing | Soviet Union | (Pranciškus) | |
Zigmas Jukna | 1968 | bronze | rowing | Soviet Union | (Pranciškus) | |
Zina Garrison | 1988 | gold | tennis | United States | (Lynna) | |
Zina Garrison | 1988 | bronze | tennis | United States | (Lynna) | |
Zinaida Amosova | 1976 | gold | cross-country skiing | Soviet Union | (Stepanovna) | |
Zinetula Bilyaletdinov | 1980 | silver | ice hockey | Soviet Union | (Khaidarovich) | |
Zinetula Bilyaletdinov | 1984 | gold | ice hockey | Soviet Union | (Khaidarovich) | |
Živko Gocić | 2008 | bronze | water polo | Serbia | | |
Živko Gocić | 2012 | bronze | water polo | Serbia | | |
Zlatko Horvat | 2012 | bronze | handball | Croatia | | |
Zlatko Saračević | 1988 | bronze | handball | Yugoslavia | (Zlatan) | |
Zlatko Saračević | 1996 | gold | handball | Croatia | (Zlatan) | |
Zlatko Šimenc | 1964 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zoe Ann Olsen-Jensen | 1948 | silver | diving - springboard | United States | | |
Zoe Ann Olsen-Jensen | 1952 | bronze | diving - springboard | United States | | |
Zofia Klepacka | 2012 | bronze | sailing | Poland | | |
Zofia Szczęśniewska | 1964 | bronze | volleyball | Poland | | |
Zofia Szczęśniewska | 1968 | bronze | volleyball | Poland | | |
Zoila Barros | 2000 | gold | volleyball | Cuba | | |
Zoila Barros | 2004 | bronze | volleyball | Cuba | | |
Zoltán Béres | 1992 | bronze | boxing | Hungary | | |
Zoltán Dömötör | 1960 | bronze | water polo | Hungary | | |
Zoltán Dömötör | 1964 | gold | water polo | Hungary | | |
Zoltán Dömötör | 1968 | bronze | water polo | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1904 | gold | swimming - 100 m freestyle | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1908 | silver | swimming - 100 m freestyle | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1900 | bronze | swimming - 1500 m freestyle | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1900 | silver | swimming - 200 m freestyle | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1900 | silver | swimming - 4000 m freestyle | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1908 | silver | swimming - 4x200 m freestyle relay | Hungary | | |
Zoltán Halmay | 1904 | gold | swimming - 50 yard freestyle | Hungary | | |
Zoltán Kammerer | 2000 | gold | canoe sprint | Hungary | | |
Zoltán Kammerer | 2000 | gold | canoe sprint | Hungary | | |
Zoltán Kammerer | 2004 | gold | canoe sprint | Hungary | | |
Zoltán Kammerer | 2012 | silver | canoe sprint | Hungary | | |
Zoltán Kásás | 1972 | silver | water polo | Hungary | | |
Zoltán Kelemen | 1980 | bronze | artistic gymnastics | Hungary | | |
Zoltán Kósz | 2000 | gold | water polo | Hungary | | |
Zoltán Kővágó | 2004 | silver | discus throw | Hungary | | |
Zoltán Szécsi | 2000 | gold | water polo | Hungary | | |
Zoltán Szécsi | 2004 | gold | water polo | Hungary | | |
Zoltán Szécsi | 2008 | gold | water polo | Hungary | | |
Zoltán Verrasztó | 1980 | silver | swimming - 200 m backstroke | Hungary | | |
Zoltán Verrasztó | 1980 | bronze | swimming - 400 m medley | Hungary | | |
Tan Zongliang | 2008 | silver | shooting | China | | |
Jia Zongyang | 2014 | bronze | freestyle skiing | China | | |
Zoran Čutura | 1988 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zoran Gopčević | 1980 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Janković | 1964 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Janković | 1968 | gold | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Marojević | 1968 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zoran Mikulić | 1996 | gold | handball | Croatia | | |
Zoran Mustur | 1980 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Petrović | 1984 | gold | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Primorac | 1988 | silver | table tennis | Yugoslavia | | |
Zoran Roje | 1980 | silver | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Roje | 1984 | gold | water polo | Yugoslavia | | |
Zoran Savić | 1996 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zoran Slavnić | 1976 | silver | basketball | Yugoslavia | | |
Zoran Slavnić | 1980 | gold | basketball | Yugoslavia | | |
Zorica Ðurković | 1980 | bronze | basketball | Yugoslavia | | |
Žoržs Tikmers | 1980 | silver | rowing | Soviet Union | | |
Zsigmond Villányi | 1972 | silver | modern pentathlon | Hungary | | |
Zsolt Erdei | 2000 | bronze | boxing | Hungary | | |
Zsolt Varga | 2000 | gold | water polo | Hungary | | |
Zsuzsa Jánosi | 1988 | bronze | fencing | Hungary | | |
Zsuzsanna Kézi | 1976 | bronze | handball | Hungary | (Zsuzsa) | |
Zulfiya Chinshanlo | 2012 | gold | weightlifting | Kazakhstan | | |
Zurab Sakandelidze | 1968 | bronze | basketball | Soviet Union | | |
Zurab Sakandelidze | 1972 | gold | basketball | Soviet Union | | |
Zurab Zviadauri | 2004 | gold | judo | Georgia | | |
Zuzana Hejnová | 2012 | bronze | 400 m hurdles | Czech Republic | | |
Zuzana Štefečeková | 2008 | silver | shooting | Slovakia | | |
Zuzana Štefečeková | 2012 | silver | shooting | Slovakia | | |
Zvonko Bego | 1960 | gold | football | Yugoslavia | | |